Jakie kamienie szlachetne są warte zakupu

Kamienie szlachetne używane w jubilerstwie to rzadkie, twarde i niezwykle czyste odmiany niektórych minerałów. Fasetowane i oprawione w szlachetne kruszce, stanowiły od stuleci wspaniałą ozdobę i oznakę prestiżu. Są one niezastąpionym składnikiem insygniów królewskich, biżuterii i kosztowności, lecz mają zastosowania również w przemyśle i urządzeniach technicznych. Przypisywano im także dawniej cechy lecznicze i czarodziejskie, realizowały funkcję symboliczną w księgach religijnych.

Dzisiaj klejnoty i kamienie szlachetne są uznane w równym stopniu co dawniej, jeśli nie nawet bardziej. Podczas dzisiejszego kryzysu gospodarczego trudno zdecydować się, jak najlepiej zadbać o własną przyszłość, a także o własne pieniądze, z takiej przyczyny współcześnie kamienie szlachetne sklep są coraz powszechniej obiektem alternatywnych inwestycji, często przynoszących znaczne zyski, gdy surowy minerał zostanie oszlifowany i oprawiony.

szafir
Jednym z rarytasów, których nie może zabraknąć w zbiorze kamieni kolekcjonerskich, jest szafir. Kamień ten, ze względu na niebywały blask i krystaliczną strukturę, od zarania dziejów był uznany w jubilerstwie, stanowił komponent igieł do adapterów, a obecnie – część laserów nowej generacji. Najczęściej niebieski lub niebiesko-fioletowy, może istnieć w imponującej palecie barw: od białej lub przezroczystej przez czerwień i fiolet aż do czerni. Istnieją także odmiany wielokolorowe i gwiaździste tego kamienia. Czasami kamienie te są zdolne nawet do luminescencji. Najbardziej znany szafir, Blue Belle of Asia, osiągnął wagę 80 gramów i został wydobyty w Sri Lance; w tej chwili jest przechowywany w skarbcu kamieni szlachetnych w Wielkiej Brytanii, z kolei największy okaz został odnaleziony na Półwyspie Kolskim i ważył aż 5 kg. Dobrej jakości fasetowane szafiry osiągają niezwykle rozmaite ceny w zależności od konkretnych cech pojedynczego okazu. Nadzwyczaj dużo zależy tutaj od oczekiwań i indywidualnych wymogów,a także od konkretnego przeznaczenia poszczególnego egzemplarza, w który się inwestuje - kontynuuj.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.