Najlepszy sprzęt w góry

Jeśli naszym hobby jest chodzenie po górach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład zwiedzanie jaskiń powinniśmy mieć odpowiednio dopasowany sprzęt, który da nam wygodę i bezpieczeństwo w trakcie wypraw. Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Często, o wiele zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, gdyż wybierają się w góry bez przygotowania. To nie warunki pogodowe i trudność szlaku są powodami tragedii. To ludzka głupota.

Polskie góry
Na podstawie: http://www.tatry.info/
Bo jak w inny sposób nazwać wychodzenie w wysokie góry w sportowych trampeczkach, które nie dają podparcia stopie i nie mają absolutnie przyczepności na skale. Albo, co zazwyczaj widać w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy pojedynczy mokry kamień i wypadek pewny. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji runięcie w przepaść. A jak nazwać kogoś kto wybiera się w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc dokąd prowadzi i jak wrócić? Albo osoby, które wybierają się na przechadzkę do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie zdając sobie sprawy, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są pojedyncze przypadki. Takich ludzi są tysiące. Jeżeli twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu porządnie.

Najlepiej mieć jeden sprawdzony sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dobrać najlepiej ekwipunek. Należy na początku odwiedzić kilka miejsc, możemy też poczytać opinie w sieci. Nie jest trudno trafić na takie strony, wystarczy jedynie fraza "sklep górski Wrocław" wpisane w wyszukiwarkę. Kiedy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyjściu w góry.

Pierwsza i najważniejsza sprawa to buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej jakości. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po długich wędrówkach nogi często puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Oczywiście buty nie mogą być zbyt luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie stawu na pierwszym lepszym kamieniu. Miejmy na uwadze, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po śniegu. Jeśli planujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli chcemy uprawiać wspinaczkę lodową, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do tego celu nie będą odpowiednie.

Inni czytali też

Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Zdjęcie tatr
Na podstawie: astrojawil.pl
Jeśli naszym hobby jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń musimy posiadać dobrze dopasowany sprzęt, który da nam komfort i bezpieczeństwo w czasie wyjazdów. Każdy dobry sklep turystyczny oferuje takie wyposażenie w swoich katalogach. Ostatnio, o wiele za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy tracą życie na szlakach, ponieważ wychodzą w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.


Jeżeli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o butach do tego celu. Tak naprawdę, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy nabywać nowej pary. jeżeli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin także w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni kupić sobie kolejną parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz przeciwnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od upodobań. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno trafimy na najnowsze propozycje.
Twórca artykułu: Maciej Lewczuk
2012-07-27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.