Jak wybrać porządny sprzęt górski?

Jeśli naszym hobby jest wędrowanie po górach, wspinaczka także przy okazji przykładowo zwiedzanie jaskiń musimy posiadać odpowiednio dopasowany sprzęt, który da nam komfort i bezpieczeństwo w trakcie wypraw. Każdy dobry sklep turystyczny posiada takie wyposażenie w swojej ofercie. Często, o wiele za często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, ponieważ wychodzą na wędrówki bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr
Na podstawie: astrojawil.pl
Bo jakże inaczej określić wychodzenie w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie trzymają kostki i nie mają żadnej przyczepności na kamieniach. Albo, co często zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy w takiej sytuacji pojedynczy mokry kamień i wypadek gotowy. Przy dobrych wiatrach skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszym razie runięcie w przepaść. A jak określić kogoś kto wybiera się w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie wiedząc jak przebiega i jak wrócić? Albo osoby, które idą na przechadzkę do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam poczołgać i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie potrafią czytać oznaczeń szlaku? To nie są wymyślone historie i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Gdy twoją pasją są góry przygotuj się do wyprawy porządnie.

Warto mieć jeden sprawdzony sklep górski. Wybierzmy ten, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dobrać najlepiej sprzęt. Dobrze jest najpierw odwiedzić parę miejsc, można także poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na te strony, wystarczy tylko hasło "sklep turystyczny" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrzyć, musimy podjąć decyzję w co. Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie powinniśmy myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Inni czytali też

Najlepszy sprzęt w góry

Polskie góry
Na podstawie: http://www.tatry.info/
Gdy naszą pasją jest chodzenie po górskich szlakach, wspinaczka oraz przy okazji przykładowo eksplorowanie jaskiń powinniśmy mieć fachowo dobrany sprzęt, który da nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wypraw. Sprawdzony sklep górski jest w takim przypadku bezcenny. Ostatnio, zdecydowanie zbyt często słyszy się w wielu serwisach informacyjnych wiadomości o turystach, którzy tracą życie na szlakach, gdyż wybierają się w góry bez przygotowania. To nie warunki pogodowe i trudność szlaku są przyczynami tragedii. To ludzka głupota.


Pierwsza sprawa – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Powinny być pół rozmiaru większe niż te, które zakładamy na co dzień, po długich wędrówkach stopy często puchną, a obuwie nie może nawet w takich sytuacjach uciskać. Oczywiście buty nie mogą być za luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy wędrować po lodzie. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe nie zapomnijmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli chcemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego przeznaczone. Turystyczne do wspinaczki się nie nadają.

Jeżeli mamy w planach się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak po prawdzie, jeśli mamy buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować kolejnej pary. jeżeli te, które mamy są sprawdzone i dobrze czujemy w nich stopnie – to wspaniale. Dobre buty na ściankę sprawdzą się też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni sprawić sobie drugą parę. Być może do wspinaczki skałkowej lepsze będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko zależy od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno trafimy na najnowsze propozycje.
Twórca artykułu: Mateusz Matković
2012-07-27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.