Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków? Jakie są wszystkie etapy, które mają miejsce podczas tego procesu?

Zanieczyszczenia z gospodarstwa domowego, ale i zakładów przemysłowych, są przenoszone za pośrednictwem kanalizacji do oczyszczalni ścieków, w tamtym miejscu zaś są oczyszczane. Ma miejsce tzw. utylizacja osadów ściekowych. Jak to się prezentuje w obszarze biologicznej oczyszczalni ścieków? Biologiczne oczyszczalnie ścieków usuwają ze ścieków stałe ciała, zawiesiny trudno oraz łatwo opadające czy substancje organiczne jakie rozpuszczają się w ściekach. W tego rodzaju procesie oczyszczania biologicznego biorą udział mikroorganizmy w warunkach beztlenowych, tlenowych, a także przemiennych.

oczyszczanie ścieków
Twórca artykułu: SuSanA Secretariat
Na podstawie: http://www.flickr.com
W tego rodzaju oczyszczalni odnajdziemy różnorakie urządzenia, jak złoża biologiczne, maszyny osadu czynnego i komory fermentacyjne. Pojawiają się także różne rodzaje biologicznego oczyszczania ścieków - odsyłam tutaj. Na początku mamy przesiewanie. W takim etapie bardziej znaczne cząsteczki likwiduje się mechanicznie, służą do tego celu specjalistyczne urządzenia przesiewowe. Obowiązkowy jest również separator (zapraszam tutaj...), ponieważ tak odseparowane zanieczyszczenia przemywane są żeby usunąć odchody, później są prasowane i wyrzucane na wysypisko śmieci. Kolejny etap to usuwanie materiałów mineralnych. Materiał tego typu osadza się samoczynnie w specjalnie zaprojektowanych kanałach, woda, jaka jest zanieczyszczona może być w dalszej kolejności poddana dalszej obróbce. W kolejnym etapie, jakim jest sedymentacja, ścieki dostają się do większych zbiorników sedymentacyjnych, w tamtym miejscu stabilizują się przez kolejne osiem godzin. Po tym pojawia się obróbka biologiczna, co oznacza, że ścieki lądują w specjalnym zbiorniku, tam występuje styczność z mikroorganizmami, jakie likwidują i utleniają większość pozostałych organicznych zanieczyszczeń. Po zakończeniu procesu biologicznego występuje osadzanie ostateczne.


Inni czytali też

Zastosowanie różnego rodzaju stali a oferta producenta

Spawanie
Na podstawie: sxc.hu
Dostępna aktualnie na rynku oraz oferowana tylko przez wypróbowane firmy stal powinna cechować się najwyższą z możliwych jakością. Przedsiębiorstwo, które od lat wiedzie prym w branży produkowania oraz dystrybuowania blach, wśród których szczególnie rozchwytywana jest stal s960ql to gwarancja satysfakcjonujących produktów. Najbardziej szeroka baza propozycji do wyboru, jeśli chodzi o blachy grube, trafiła też w potrzeby szczególnie cenionych magazynów branży stalowej w całej Unii Europejskiej.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.