Podatki za wynajem mieszkania.

Podatki w naszym kraju są trochę zagmatwane. Można rzec, że w zasadzie płacimy je od wszystkiego. Również właściciel mieszkania najmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on jednakże szansę wyboru formy opodatkowania, co ma wpływ na wielkość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo mają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie wynajmu.


podatki
Twórca artykułu: www.sxc.hu
Na podstawie: www.sxc.hu
Do wyboru jest rozliczanie się przy pomocy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% i 32%. Metodę rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu mieszkania i nie jest ona wyłącznie na zawsze, albowiem można go zmienić przed początkiem następnego roku podatkowego.

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje złe i dobre strony. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, pomimo iż jest ono niezłożone i względnie małe, nie każdorazowo jest optymalnym rodzajem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się tylko do kwoty 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już sporo większy i wynosi 20%. Wskazane jest,aby samemu bardzo precyzyjnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w wyszukiwarkę internetową "wynajem mieszkania podatki".

Księgowość, finanse
Twórca artykułu: http://sxc.hu
Na podstawie: http://sxc.hu
Jeżeli chodzi o opodatkowanie na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odpisać koszta zyskania przychodu takie jak przykładowo: amortyzacja mieszkania, wydatki na wyposażenie i umeblowanie, wypłata dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości. Podatek (patrz szczegóły) ten jest opłacalny przede wszystkim dla osób, które niedawno poniosły koszty przykładowo powiązane z odświeżeniem mieszkania.

Gdy już wybierzemy formę podatku za wynajem, czyli wynajem podatek, winniśmy zakomunikować o tym zdarzeniu Naczelnika Urzędu Skarbowego, stosownego dla naszego miejsca zamieszkania. Zaliczki na podatek (sprawdź informacje) dochodowy płaci się miesięcznie zgodnie z art. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a ryczałtowy zgodnie z art. 21 ustawy o podatku ryczałtowym. Podatnicy powinni za każdy miesiąc wyliczyć ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w czasie do dnia 20 następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień - w terminie złożenia zeznania.
2017-08-18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.