Dlaczego warto pojechać na wypoczynek na Mazury

Rejon Warmii i Mazur niejednokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, jednakże jest on znacznie bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego pseudonim. Na terenie Krainy Tysięcy Jezior doliczono się w przybliżeniu 2000 jezior. Ich charakterystyczne usytuowanie, zróżnicowana linia brzegowa i otoczenie wspaniałej przyrody spowodował, że zrobiono tu kompleksowo wyposażony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie należy zarezerwować dziesięć dni. Zaznaczyć należy fakt, iż w regionie mieści się najpotężniejsze polskie jezioro: Śniardwy.

wakacje nad jeziorem
Twórca artykułu: evoonia
Na podstawie: http://www.flickr.com
W trakcie wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie tylko przez jeziora, ale również przez rozliczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle zróżnicowane systemy dróg wodnych, w tym między innymi Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy również szlak na rzekach Ukta czy Wel. Rejon Warmii i Mazur jest też prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków oraz wędkarzy.

Mazury i Warmia zaciekawiają nie jedynie entuzjastów sportów wodnych, ale też sympatyków narciarstwa. Mogą oni korzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Inni czytali też

Góry - świetna opcja na urlop

Pieniny
Twórca artykułu: PolandMFA
Na podstawie: www.flickr.com
Każdy kojarzy 2 tradycyjne cele urlopowych podróży – góry i morze. W zasadzie można znaleźć fanów którejś z tych alternatyw, są również tacy, którzy wskazują na obie bądź preferuje wakacje nad jeziorem. Ten wpis powstał dla tych osób, które pragną tego lata spędzić wakacje w górach.


Dużym atutem Warmii i Mazur oprócz urozmaiconej sieci wodnej są walory przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu bogata roślinność i fauna, jak również rozległe kompleksy leśne, między innymi Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikalności tutejszej natury świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim zrobiono najogromniejszy w kraju teren strzeżonego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj 102 rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych a także ponad dwa tysiące dwieście pomników przyrody. Wielbiciele zwierząt powinni obowiązkowo zwiedzić dwa miejsca. Pierwszym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się farma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki przybliżone do dziewiczych. Żyją tu jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei mieści się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie ujrzeć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również bardzo dużo ptactwa.

Miastem stołecznym województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, albowiem w jego granicach administracyjnych znajduje się 15 jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna można zaliczyć: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się ważnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na obszarze Krainy Tysiąca Jezior mieści się mnóstwo innych pięknych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z drogocennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki. Niejedną osobę, która odpoczywa w Mikołajkach, oczarowują przytulne uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie rozgrywa się tu głównie na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach odbywają się regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to niemniej jednak jedyne miejsce, gdzie odbywają się świetne, letnie festiwale muzyczne. Trzeba wybrać się także do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” oraz na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.